Logo JLV, a.s.

Možnosti platby:

V jídelních vozech přijímáme platební karty i stravenky

Sdělte nám svůj názor

Na vašich názorech nám záleží.

Vaše podněty, návrhy nebo stížnosti nám prosím napište na adresu jlv@jlv.cz, pošlete nám SMS zprávu na číslo +420 720 001 105 nebo vyplňte tento formulář.

Děkujeme

Provozovatel:

JLV, a.s.
Chodovská 3
141 00 Praha 4

Tel.: +420 271 003 111
E-mail:
URL: www.jlv.cz

Budapešť

Budapešť

Budapešť patří mezi největší města střední Evropy. Počet obyvatel tohoto  města se blíží skoro ke 2 miliónům. Město rozděluje řeka Dunaj na západní  Buda a historickou východní Pešť. V minulosti to byly samostatná města.  Až v roce 1873 došlo k jejich sloučení. V srdci Budapešti se nachází Gellértova skála. Tyčí se od hladiny Dunaje do výšky 235 m.
V Budapešti je 837 různých kulturních památek ve stylu klasicismu a secese. Město získalo svůj vzhled v roce 1890.  Vyrostl tu Památník na Náměstí hrdinů (Hősök tere) a k němu vedoucí bulvár s Operou, Bazilikou sv. Štěpána a Parlamentem. Nejkrásnějšími příklady secese jsou Uměleckoprůmyslové muzeum, Poštovní spořitelna a Maďarský státní geologický institut.

Je zde k vidění i Budínský hrad, který byl osvobozen 1686  po  150-tiletech turecké nadvlády.

Budapešť je na světě jediným velkoměstem,  kde je v činnosti 80 termalních zřídel a pramenů. Z nich každý den vytryskne 70 milionů litrů vody. Počet městských lázní s termálním pramenem se blíží padesátce.  V původním stavu se zachovaly turecké lázně, koupaliště ve volné přírodě, šumivé koupele. Část léčivých pramenů je možné použít k léčbě zažívacího ústrojí, chorobách látkové výměny. Muzeu Aquincum nabízí pohled na římské civilní město, jsou zde k vidění i přenosné vodní varhany z roku 228.

V Budapešti žije nejpočetnější židovské společenství ve východní Evropě. Mezi 22 synagogami, které se v Budapešti nacházejí, vyniká synagoga v ulici Dohány, která nemá v Evropě obdoby. Díky vynikající akustice je i častým dějištěm koncertů.

Zoologická a botanická zahrada hlavního města byla otevřena jako jedna z prvních na světě v roce 1866. Jednou z nejkrásnějších budov je Dům slonů. V městských sadech hned vedle ZOO ve Vidámparku se lze podívat a vyzkoušet si jízdu na pozoruhodném kolotoči.

Ve městě je okolo 200 muzeí a galerií, 40 divadel a 7 koncertních sálů. V červnu se koná kromě Svátku hudby i Svátek mostu a Dunajský karneval na vodě. V červenci probíhá Festival opery a baletu, v srpnu Židovský letní festival, v září je Budapešť měsícem vína a šampaňského.

V Budapešti to stále žije  - přijeďte se podívat.

Související odkazy

  1. oficiální stránky města
  2. průvodce Budapeští
  3. ubytování
JLV, a.s. JLVcatering Hotel ABITO - Praha 4 Bagety a sendviče Dundee Creperie BistroPoint
Spunti Bageterie Pappata Prodejny PONT BK Team, a.s. BIO POINT JLV, a.s. Copyright © 2019
Všechna práva vyhrazena