Logo JLV, a.s.

NOVINKY PŘÍMO NA VÁŠ E-MAIL

Chci dostávat novinky

Možnosti platby:

V jídelních vozech přijímáme platební karty i stravenky

Sdělte nám svůj názor

Na vašich názorech nám záleží.

Vaše podněty, návrhy nebo stížnosti nám prosím napište na adresu jlv@jlv.cz, pošlete nám SMS zprávu na číslo +420 720 001 105 nebo vyplňte tento formulář.

Děkujeme

Provozovatel:

JLV, a.s.
Chodovská 3
141 00 Praha 4

Tel.: +420 271 003 111
E-mail:
URL: www.jlv.cz

Berlín

Berlín - Braniborská brána

Berlín je jednou z nejvýznamnějších evropských metropolí. Toto město s více jak 2 mil. obyvateli leží na severovýchodě Německa, zhruba 70 km západně od hranic s Polskem.

První historicky doložená zmínka o Berlíně pochází ze 13. století. Od 15. století se Berlín stal vládním městem braniborských markrabích a kurfiřtů, od 18. století hlavním městem Pruského království, v 19. Století pak hlavním městem nově založené Německé říše.

Po druhé světové válce, kdy bylo město z velké části zničeno, byl Berlín rozdělen do čtyř okupačních sektorů. V roce 1948 dochází k tzv. Berlínské blokádě  a posléze k politickému rozdělení města. K faktickému rozdělení dochází stavbou Berlínské zdi v srpnu 1961.

Po pádu Berlínské zdi roku 1989 začíná zcela nová kapitola města. V roce 1991 dochází ke spojení obou částí Německa i obou částí Berlína, ze kterého se znovu stává hlavní město SRN. A právě toto nové propojení dodává Berlínu jedinečný fenomén moderního a prosperujícího města.

Berlín je vyhledávanou turistickou destinací. Za návštěvu jistě stojí obě bývalé části města, které propojuje známá Braniborská brána. Z velikého množství světských i církevních památek jmenujme především Berliner Dom nebo zříceninu kostela Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Kurfürstendamm a Alexanderplatz (bývalé „západní“ a „východní“ centrum města), celou řadu muzeí, paláců a dalších pozoruhodných památek. Za zmínku jistě stojí i zbytky již zmíněné Berlínské zdi a zcela nová moderní čtvrť, která vyrůstá právě na místech bývalé hranice mezi východní a západní částí města.

Město žije bohatým kulturním životem, naleznete zde mnoho divadel, operních domů, orchestrů apod.  Berlín oplývá velikým množstvím zeleně, odpočinout si můžete v řadě rozsáhlých městských parků, Vaše děti zase naleznou vyžití v řadě zábavných parků a atrakcí.

Berlín je prosperujícím městem budoucnosti, evropskou metropolí, která jistě stojí za zhlédnutí.

Související odkazy

  1. oficiální stránky města
  2. podrobný průvodce Berlínem
  3. ubytování
  4. levné ubytování
JLV, a.s. JLVcatering Momento Vestibul Hotel ABITO - Praha 4 Bagety a sendviče Dundee Fornetti Centro BistroPoint
Bageterie Pappata Prodejny PONT BK Team, a.s. BIO POINT JLV, a.s. Copyright© 2010 - 2016
Všechna práva vyhrazena